maść na trądzik różowaty

Trądzik różowaty to choroba znana od wielu wieków, przedstawiana nawet na malowidłach znanych artystów, takich jak Domenico Ghirlandaio (obraz „Starzec i chłopiec, ok. 1490 r.).


Trądzik różowaty – przyczyny i czynniki predysponujące

Przyczyną trądziku różowatego są zaburzenia układu nerwowego, odpowiedzialnego za regulację naczyniową. Naczynia krwionośne skóry twarzy szybko i gwałtownie rozszerzają się pod wpływem różnych bodźców, takich jak temperatura i dotyk. W wyniku tego ściany naczyń włosowatych, a także włókna kolagenowe i elastynowe ulegają uszkodzeniu, tworząc obrzęki, rumień, grudki i krosty.

Czynnikami predysponującymi do wystąpienia i nasilenia trądziku różowatego są między innymi:

  • promieniowanie (UV, komputerowe)
  • wysokie temperatury
  • intensywny wysiłek fizyczny
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej
  • zakażenia bakteriami, drożdżami i pasożytami
  • życie w stresie
  • niektóre stosowane leki

Trądzik różowaty – leczenie

Duże znaczenie w leczeniu trądziku pospolitego ma codzienna pielęgnacja podrażnionej skóry twarzy. Trzeba stosować łagodne kosmetyki o składnikach pochodzenia roślinnego, o jak najmniejszej zawartości silnych substancji chemicznych. Do używanych kosmetyków można dodać kilka kropel olejku eterycznego z rumianku pospolitego, mniszka lekarskiego lub lawendy, które zmniejszą zaczerwienienia i stany zapalne. Warto również sięgać po glinkę czerwoną, która obkurcza, uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega ich pękaniu.

 

W walce z trądzikiem różowatym bardzo ważne jest unikanie maści zawierających sterydy. Do stosowania zewnętrznego stosuje się zazwyczaj metronidazol, erytromycynę, klindamycynę, retinoidy i kwas azelainowy. W początkowym stadium choroby można stosować leki w formie maści i kremów, które uszczelnią naczynia krwionośne, czyli zawierające witaminę C, a także escynę, czyli mieszaninę saponin z nasion kasztanowca zwyczajnego. Mają one wpływ na funkcjonowanie naczyń krwionośnych.

 

W codziennym życiu osoby dotknięte trądzikiem różowatym powinny unikać pokarmów i napojów, które nasilają objawy choroby, tj. np. alkoholu, pikantnych przypraw, słodyczy, serów oraz gorących potraw. Należy unikać zmian temperatury otoczenia, nie korzystać z solarium i sauny oraz chronić skórę używając kosmetyków z filtrami.

Brak opinii w tej kategorii.

Twoje rabaty
Logo programu

Jesteś miłośnikiem zakupów z rabatem?

Dołącz do klubu rabatowego “I love Helfy”!

Rób zakupy, dziel się opiniami,
udzielaj się na forum
i zyskuj zniżki

Jeśli masz konto na Helfy.pl, Twój program rabatowy już działa!

Dowiedz się więcej lub już teraz Załóż konto

Społeczność Helfy

Społeczność Helfy

Blog Helfy.pl Twitter Helfy.pl Pinterest Helfy.pl Instagram Helfy.pl