Mehendi (Mehandi, Mehndi) - sztuka zdobienia ciała henną

Powiązane

Marzysz o zrobieniu sobie tatuażu, ale jednocześnie obawiasz się, że za jakiś czas Ci się on znudzi? A może jesteś fanką kultury orientalnej i i chcesz być oryginalna, zwrócić na siebie uwagę? Jeżeli tak, to rozważ wykonanie mehendiDekoracyjne, wymyślne wzory malowane henną na dłoniach i stopach panien młodych w rejonie Indii i Nepalu. Zwyczaj upowszechnił się również w Krajach Arabskich. Mehendi jednak nie jest zarezerwowane tylko dla przyszłych żon. Pastę z henny aplikuje się na skórę bezpośrednio pędzelkiem lub poprzez odcięty papierowy lub foliowy rożek wypełniony masą barwiącą. Barwnik początkowo ma kolor pomarańczowo-czerwony, jednak poprzez utlenianie w ciągu trzech dób od aplikacji zamienia się w czerń. Wzór na skórze utrzymuje się od jednego do trzech tygodni. - tymczasowego zdobienia ciała poprzez wzory naniesione na naskórek.  Wzór utrzyma się do trzech tygodni, a potem zblednie i zaniknie.
Mehendi jest sztuką zdobienia ciała za pomocą pasty z naturalnej henny. Taki tatuaż jest tymczasowy. Mehendi jest tradycyjną formą dekoracji ciał kobiecych jak i męskich w Indiach, Egipcie, Maroku i Pakistanie. Wywodzi się jeszcze z czasów starożytnych. Już przeszło 5000 lat temu kobiety zdobiły swoje ciała i włosy henną. Stosowały ją nie tylko kobiety, ale i wojownicy Masajów, którzy malowali henną twarze, żeby podkreślić swój plemienny status. Natomiast w starożytnym Egipcie henny używali faraonowie, którym po śmierci henną zdobiono ciało. W średniowiecznych Indiach, kiedy tereny te były pod okupacją muzułmańską henną zdobiono skomplikowanymi wzorami zamężne kobiety, aby odróżnić je od porywanych przez muzułman dziewic.

W dzisiejszych Indiach hennaRoślina z gatunku krwawnicowatych, pochodzi z obszarów tropikalnych od Indii po Afrykę, występuje w formie krzewów o wysokości od 2 do 6 metrów z niedużymi kwiatami i drobnymi jagodami. Jest to roślina stricte kosmetyczna, jej sproszkowane i ugotowane liście oraz pędy używane są do barwnika zwanego henną, najstarszego kosmetyku świata. Henny jako brązowego barwnika ozdabiającego ciało używa się od Epoki Brązu, aż do dziś. Henna to podstawowy składnik mehendi, odżywek i farb do włosów, jak również popularna metoda przyciemniania brwi czy rzęs. Głęboko odżywia i farbuje włosy. W zależności od tego, co doda się do masy utartych liści, można uzyskać inny kolor gotowego barwnika. Po dodaniu liści herbaty, barwnik będzie intensywnie pomarańczowy, po dodaniu zaś indygo będzie bardzo ciemny. powszechnie stosowana jest do zdobienia dłoni, stóp panny młodej podczas ceremonii ślubnej. Jest to forma modlitwy mającej zapewnić pomyślność młodej parze. Również brzemienne kobiety w Maroku chcąc zapewnić pomyślność sobie i swojemu dziecku malowały specyficzne wzory na kostkach u nóg. Natomiast po narodzinach, dziecku, nakładano na pępek pastę z henny, żeby zapewnić mu wieczne piękno i bogactwo. Obecnie mehendi powszechnie stosuje się podczas ceremonii ślubnych w Indiach. Pannie młodej przyozdabia się dłonie i stopy w określone wzory, które mają zapewnić pomyślność młodej parze.

Jeśli chcielibyście trochę poeksperymentować z henną, to na początek proszę dokładnie przyjrzyjcie się hennie, którą kupujecie. Naturalna henna jest zielonkawym proszkiem. Możecie również spotkać naturalną hennę w kolorze brązowym. Jednak bardzo często w różnych sklepach, salonach czy straganach, na których sprzedawcy proponują wykonanie tymczasowego tatuażu, możecie spotkać tak zwaną „czarną hennę”, która może się okazać szkodliwa dla zdrowia. Wszystko zależy od barwników, które są dodane do henny. Jeśli w hennie znajduje się indygoJest jednym z ciekawszych barwników naturalnych stosowanym zarówno do barwienia skóry, jak i koloryzacji włosów. Indygo (z łac. i grec. indicum indikon) oznacza niebieski barwnik z Indii. Indygo jest ciemnobłękitnym barwnikiem otrzymywanym z liści tropikalnej rośliny: indygowca barwierskiego i farbuje na niebiesko. (naturalny barwnik pochodzenia roślinnego), wówczas możecie być pewni, że nic złego nie powinno się Wam stać.

Niestety bardzo często substancją, którą dodaje sie do tak zwanej czarnej henny jest PPD. Jest to parafenylodwuamina, czarny barwnik, który ma wzmacniać kolor. Jest on substancją bardzo silnie uczulającą. Bardzo często po wykonaniu tatuażu „czarną henną” z PPD na skórze po około 3 dniach pojawia się swędzenie, a później ropiejące rany, bąble pozostawiające po sobie blizny do końca życia. Jeśli zauważycie u siebie pierwsze niepokojące objawy, od razu idźcie do lekarza i powiedzcie mu, że zrobiliście sobie tatuaż z czarnej henny. On będzie mógł Wam pomóc, przepisując odpowiednie lekarstwa. Liczne badania dowiodły, że PPD jest silnym alergenem, substancją rakotwórczą i niebezpieczną toksyną, która wnika przez skórę i krąży po krwioobiegu. Może wywołać astmę, raka i wiele innych problemów zdrowotnych.

Kiedy zdarzy się wam kupić hennę, co do której nie jesteście w 100% przekonani, możecie zrobić mały eksperyment. Odrobinę proszku, który kupiliście wymieszajcie z wodą i odczekajcie kilkanaście minut. Jeśli kupiliście naturalną hennę, wówczas papka powinna zabarwić się na zielony kolor i swoim zapachem przypominać świeże siano. Jeśli papka zabarwi sie na niebiesko wówczas macie do czynienia z indygo. Natomiast jeśli papka zabarwi się na czarny kolor wówczas możecie być pewni, że macie do czynienia z henną z dodatkiem PPD. Bardzo często na różnych przenośnych straganach, zwłaszcza w okresie letnim możecie spotkać wielu artystów, którzy proponują wykonanie tatuażu z czarnej henny.

Żeby zaoszczędzić sobie wielu problemów w przyszłości możecie zadać sprzedawcy kilka kontrolnych pytań. Jego odpowiedzi jasno pokażą Wam czy możecie zaszaleć i umieścić sobie jakiś ekstrawagancki wzór na ramieniu, czy po prostu odejść jak najszybciej. Po pierwsze możecie poprosić go o pokazanie henny, za pomocą której wykonuje tatuaże. Jeśli substancja jest zielona bądź brązowa, wówczas artysta pracuje z naturalną henną. Poza tym tatuaż z naturalnej henny będzie brązowy, pomarańczowy nigdy czarny. Tatuaż na stopach i dłoniach będzie miał zabarwienie czekoladowobrązowe lub ciemne czerwonomahoniowe. Intensywność barwy zależy m.in. od koloru malowanej skóry. Barwnik łączy się trwale z keratyną, więc w miejscach, gdzie jest jej więcej kolor będzie ciemniejszy (dłonie, stopy). Na innych częściach ciała otrzymamy tatuaż w odcieniu herbaty. Natomiast jeśli substancja jest czarna i na skórze pozostanie czarna jak smoła wówczas możesz być pewna, że używa henny z PPD. Po drugie zapytajcie się jak długo musicie trzymać pastę na skórze. Pastę z naturalnej henny powinno trzymać się minimum godzinę, a nawet dłużej(najlepiej pozostawić papkę na całą noc). Jeśli artysta odpowie, że krócej, kilkanaście minut, wtedy odejdźcie jak najszybciej od tego stoiska. To na pewno nie jest naturalna henna. I po trzecie możecie zapytać się jak długo ten tatuaż utrzyma się Wam na skórze. Naturalna henna pozostaje na skórze od 1 do 3 tygodni. Z czasem jej kolor się zmienia. Im dłużej macie tatuaż tym jego kolor staje się bledszy, aż z czasem zniknie. Natomiast jeśli dowiecie się, że będzie utrzymywał się przez tydzień i cały czas będzie czarny – to jest to PPD!!! Jeśli macie już sprawdzoną, dobrej jakości hennę, pozostają Wam tylko 3 rzeczy do zrobienia: dowiedzieć się jak wykonuje się pastę z henny, dowiedzieć się w jaki sposób nałożyć pastę na skórę oraz wykombinować jakiś ciekawy wzorek, który chcielibyście sobie umieścić na przykład: na plecach, ramieniu, bądź brzuchu.

[zdjęcia załączone do artykułu wykonaliśmy w trakcię robienia mehendi w samym sercu Bombaju]

Komentarze

Obrazek użytkownika Mehendi Masala

zapraszam na hennę w Polsce :)

Super artykuł :) Zajmuję się malowaniem henny. Także jakby ktoś miał ochotę na mehendi w Polsce, to zapraszam. Pozdrawiam serdecznie, Mehendi Masala
Obrazek użytkownika henna1910

Re: Mehendi (Mehandi, Mehndi) - sztuka zdobienia ciała henną

Jeśli ktoś chciałby zrobić sobie tatuaż z henny w Warszawie serdecznie zapraszam do wyboru wzoru na https://henna.com.pl/
Twoje rabaty
Logo programu

Jesteś miłośnikiem zakupów z rabatem?

Dołącz do klubu rabatowego “I love Helfy”!

Rób zakupy, dziel się opiniami,
udzielaj się na forum
i zyskuj zniżki

Jeśli masz konto na Helfy.pl, Twój program rabatowy już działa!

Dowiedz się więcej lub już teraz Załóż konto

Społeczność Helfy

Społeczność Helfy

Blog Helfy.pl Twitter Helfy.pl Pinterest Helfy.pl Instagram Helfy.pl