Henna - nie ma się czego obawiać

Powiązane

Produkty

Henna do włosów - Heenara
cena: 10,00 zł
stara cena: 20,00 zł
dostępność:
average
Henna Khadi Naturalna Czerwona (ruda)
cena: 42,90 zł
cena w : 38,61 zł
Minimalna cena możliwa do uzyskania
w programie rabatowym I love Helfy.
Dowiedz się więcej o programie >>
dostępność:
full
hinduska

W tym roku większość wakacji spędziłam w rozjazdach. Jednym z miejsc, które odwiedziłam, był Krym. Gorące słońce; czyste morze, w którym czasem można było zobaczyć delfiny; pyszne świeże figi i obowiązkowo arbuz na śniadanie. Wieczorami spacer po deptaku wzdłuż morza, na którym tubylcy nastawieni głównie na zarobek, oferowali przeróżne możliwości, jeśli chodzi o pamiątkowe zdjęcia.

Mniej więcej co 20 m ktoś zachęcał do zdjęcia z małpką (zdarzył się też szop pracz) lub na harleyu, albo w sukni z dworu carskiego. Ale były też inne rozrywki, jak karaoke czy koncerty, a nawet teatry. Miałam przyjemność zobaczyć taniec z ogniem i wysłuchać niesamowitego występu ukraińskiej grupy Atmasfera, docierającej swą muzyką do najskrytszych zakamarków duszy. Oczywiście było też wiele stoisk z biżuterią, piękne perły, którym po prostu nie mogłam się oprzeć i bransoletek kupiłam od razu sztuk dwie…

Bardzo zaciekawiło mnie też malowanie henną dłoni i stóp. MehendiDekoracyjne, wymyślne wzory malowane henną na dłoniach i stopach panien młodych w rejonie Indii i Nepalu. Zwyczaj upowszechnił się również w Krajach Arabskich. Mehendi jednak nie jest zarezerwowane tylko dla przyszłych żon. Pastę z henny aplikuje się na skórę bezpośrednio pędzelkiem lub poprzez odcięty papierowy lub foliowy rożek wypełniony masą barwiącą. Barwnik początkowo ma kolor pomarańczowo-czerwony, jednak poprzez utlenianie w ciągu trzech dób od aplikacji zamienia się w czerń. Wzór na skórze utrzymuje się od jednego do trzech tygodni. , czyli piękne, acz tymczasowe tatuaże, na które jednak nie zdecydowałam się ze względu na docierające zewsząd opinie, które kategorycznie stwierdzały o ich szkodliwości. Obiecałam sobie jednak, że po powrocie gruntownie zbadam temat, po to, by następnym razem być może zaszaleć. Po powrocie do Polski wyszukałam wiele informacji związanych z henną.

Czym jest hennaRoślina z gatunku krwawnicowatych, pochodzi z obszarów tropikalnych od Indii po Afrykę, występuje w formie krzewów o wysokości od 2 do 6 metrów z niedużymi kwiatami i drobnymi jagodami. Jest to roślina stricte kosmetyczna, jej sproszkowane i ugotowane liście oraz pędy używane są do barwnika zwanego henną, najstarszego kosmetyku świata. Henny jako brązowego barwnika ozdabiającego ciało używa się od Epoki Brązu, aż do dziś. Henna to podstawowy składnik mehendi, odżywek i farb do włosów, jak również popularna metoda przyciemniania brwi czy rzęs. Głęboko odżywia i farbuje włosy. W zależności od tego, co doda się do masy utartych liści, można uzyskać inny kolor gotowego barwnika. Po dodaniu liści herbaty, barwnik będzie intensywnie pomarańczowy, po dodaniu zaś indygo będzie bardzo ciemny. ?

Henna jest wiecznie zielonym krzewem rosnącym w tropikach - Lawsonia inermisRoślina z gatunku krwawnicowatych, pochodzi z obszarów tropikalnych od Indii po Afrykę, występuje w formie krzewów o wysokości od 2 do 6 metrów z niedużymi kwiatami i drobnymi jagodami. Jest to roślina stricte kosmetyczna, jej sproszkowane i ugotowane liście oraz pędy używane są do barwnika zwanego henną, najstarszego kosmetyku świata. Henny jako brązowego barwnika ozdabiającego ciało używa się od Epoki Brązu, aż do dziś. Henna to podstawowy składnik mehendi, odżywek i farb do włosów, jak również popularna metoda przyciemniania brwi czy rzęs. Głęboko odżywia i farbuje włosy. W zależności od tego, co doda się do masy utartych liści, można uzyskać inny kolor gotowego barwnika. Po dodaniu liści herbaty, barwnik będzie intensywnie pomarańczowy, po dodaniu zaś indygo będzie bardzo ciemny. lub Lawsonia alba. Jego liście zawierają czerwono-pomarańczowy barwnik, zwany lawsonem (naftochinon), który jest bezpieczny dla zdrowia i rzadko wywołuje reakcje alergiczne. Po wysuszeniu i zmieleniu liści otrzymuje się zielonkawy proszek. Następnie łączy się go z sokiem z cytryny na gęstą papkę, którą nakłada się na skórę. Kwaśne środowisko sprawia, że cząsteczki barwnika przenikają do głębszych warstw naskórka, ale nie do skóry właściwej, dlatego po mniej więcej 2 tygodniach po tatuażu nie będzie śladu. Czysta henna na dłoniach i stopach daje zabarwienie czekoladowobrązowe lub ciemne czerwonomahoniowe. Intensywność barwy zależy m.in. od koloru malowanej skóry. Barwnik łączy się trwale z keratyną, więc w miejscach, gdzie jest jej więcej kolor będzie ciemniejszy (dłonie, stopy). Na innych częściach ciała otrzymamy tatuaż w odcieniu herbaty. Po pomalowaniu skóry najlepiej zostawić hennę na noc lub chociaż kilka godzin. Im dłużej potrzymamy, tym dłużej będziemy mieć tatuaż.

Historia mehendi

Mehendi ma długą tradycję - przynajmniej kilka tysięcy lat. Pochodzenie jest kwestią sporną: mogły to być Indie (zdobienie na specjalne okazje, jak np. ślub), a mógł też i Egipt, gdzie malowano faraonów. Wykorzystywane są różne wzory, np. w Indiach czy Środkowym Wschodzie są to głównie motywy roślinne, natomiast styl południowoafrykański opiera się na kształtach geometrycznych. Nie zapominajmy też o popularnych wzorach celtyckich, czy chińskich.

W sumie chodzi o to, żeby pobawić się wzorkami, poeksperymentować i znaleźć coś, co będzie się nam podobało. Jeśli ktoś ma ochotę ozdobić ciało, a obawia się nosić następne kilkadziesiąt lat ten sam wzorek (który trzeba dooobrze dobrać), mehendi jest wyjściem idealnym.

Co ze szkodliwością henny?

Podstawową zasadą ajurwedy jest przekonanie, że wszystko, co znajduje się we wszechświecie jest stworzone z pięciu wielkich żywiołów- ziemi, przestrzeni (eteru), wody, ognia i wiatru. Nie znaczy to, że otaczają nas przedmioty dosłownie składające się z ognia bądź wody. Mówiąc dokładniej, dany element naszego świata przyjmuje tylko cechy właściwe każdemu z pięciu podstawowych składników.

Jeśli chodzi o szkodliwość henny to okazuje się, że chodzi nie o samą hennę, ale to, co jest do niej dodawane. Te dodatki, często ukrywane, sprawiają, że zwykła spontaniczna chęć na tatuaż, może mieć przykre i bolesne konsekwencje. Największym winowajcą jest PPD, czyli parafenylodwuamina, czarny barwnik, który ma wzmacniać kolor. Niestety PPD jest silnym alergenem i u osób uczulonych może dojść do powstania pęcherzy i nadżerek. A ponieważ PPD przenika w głąb skóry właściwej i może przedostać się do krwiobiegu, mogą wystąpić dużo poważniejsze powikłania, jak np. uszkodzenie układu nerwowego czy niewydolność nerek i układu oddechowego. Zamiast cieszyć się tatuażem, można wylądować w szpitalu i mieć problemy zdrowotne do końca życia. Znalazłam też odnośniki do prac naukowych, w których wprost stwierdzono, że PPD jest mutagenny i może prowadzić do powstania nowotworów. Lepiej więc dla własnego bezpieczeństwa trzymać się z daleka od tzw. czarnej henny, która najprawdopodobniej zawiera w składzie PPD.

Twoje rabaty
Logo programu

Jesteś miłośnikiem zakupów z rabatem?

Dołącz do klubu rabatowego “I love Helfy”!

Rób zakupy, dziel się opiniami,
udzielaj się na forum
i zyskuj zniżki

Jeśli masz konto na Helfy.pl, Twój program rabatowy już działa!

Dowiedz się więcej lub już teraz Załóż konto

Społeczność Helfy

Społeczność Helfy

Blog Helfy.pl Twitter Helfy.pl Pinterest Helfy.pl Instagram Helfy.pl