Kajal

Kajal często mylony z arabskim Kohlem. Kajal jest słowem używanym w Hindustanie, zwany inaczej surma bądź sirma (w języku Urdu i Pundżabskim), kanmashi (po malajsku), kaadige (Kannada), kaatuka (Telugu) lub kan mai (po tamilsku). Używany jest w formie eye linera przez indyjskie kobiety, mężczyzn i dzieci, zwykle na linii wodnej (daje efekt wybielenia gałki ocznej i podkreślenia koloru oczu), choć zdarza się, że niektóre jego formy aplikowane są również na zewnętrzną część górnej i dolnej powieki. Kajale są łatwe w użyciu, mocno napigmentowane i dają na powiecie efekt intensywnej czerni.

Kajal oprócz działania upiększającego ma chronić oczy przed działaniem promieni słonecznych, piasku, pyłu oraz chłodzić oczy w upalne dni. Przypisuje się mu również właściwości magiczne ochraniające osobę go noszącą przed „złym okiem”, gdy noszony jest w formie kropki na boku czoła lub policzka, szczególnie przez dzieci. W Punjabie kajal stosowany jest tradycyjnie przez mężczyzn podczas uroczystości oraz ceremonii religijnych takich jak ślub. Kajal jest również stałym elementem stroju tradycyjnych tancerek i tancerzy, który aplikują również na brwi.

Metod wytwarzania kajala jest wiele, najbardziej popularna to maczanie czystej ściereczki muślinowej w roztworze proszku sandałowego, oczekiwanie aż zupełnie wyschnie, następnie skręcanie jej i umieszczanie w lampce oliwnej w charakterze knota. Do lampki zwyczajowo nalewa się oleju rycynowego, następnie podpala muślinowy knot i przystawia gliniany bądź metalowy talerz tak, by płomień lekko go dotykał. Tak powstałą sadzę na talerzu zdrapuje się, dodaje oleju ze słodkich migdałów lub gheeUznawane jest za najdoskonalszy tłuszcz na świecie. Metodę klarowania masła wynaleziono ponad 4 tysiące lat temu w Indiach, gdzie jest ono produktem niezbędnym w kuchni i dodaje się go prawie do każdej potrawy. Ghee ma szereg cennych właściwości: w przeciwieństwie do innych tłuszczów nie podnosi poziomu cholesterolu we krwi, równoważy gospodarkę hormonalną, zawiera kwas masłowy, który jest kwasem tłuszczowym o właściwościach przeciwwirusowych i przeciwnowotworowych. Masło ghee idealnie nadaje się do smażenia, pieczenia czy smarowania pieczywa. Dzięki niemu potrawy zyskają przyjemny lekko orzechowy posmak oraz zostaną wzbogacone o cenne składniki odżywcze. , niekiedy ziół oraz kamfory. Następnie formuje się pastę, płyn bądź twardy sztyft, zamyka w odpowiednim naczyniu i używa. W zależności od tego, co jest spalane oraz co dodane do sadzy, można uzyskać inne kolory kajala, zwyczajowo jednak jest to smolista czerń.

znaleziono: 2 produkty

Kajal czarny

[Nr kat. SOI-271]
cena: 16,00 zł
cena w : 14,40 zł
Minimalna cena możliwa do uzyskania
w programie rabatowym I love Helfy.
Dowiedz się więcej o programie >>
opinie: 6
4.166665
Dostępność: 
good
Kajal czarny
Klasyczny czarny kajal do oczu marki Song of India. Pozwala na przyciemnienie oprawy oczu i dodanie wyrazistości spojrzeniu. Kajal można nakładać zarówno na linię wodną, jak i na linię rzęs. Dzięki zawartości naturalnych składników jest bezpieczny dla skóry i otoczenia.

Kajal z lusterkiem

[Nr kat. SOI-064]
cena: 16,00 zł
cena w : 14,40 zł
Minimalna cena możliwa do uzyskania
w programie rabatowym I love Helfy.
Dowiedz się więcej o programie >>
opinie: 23
3.47826
masa netto: 
3g
Planowana dostępność:
brak informacji
Kajal z lusterkiem
Oczy podkreślone kajalem wyglądają pięknie i kobieco.
Twoje rabaty
Logo programu

Jesteś miłośnikiem zakupów z rabatem?

Dołącz do klubu rabatowego “I love Helfy”!

Rób zakupy, dziel się opiniami,
udzielaj się na forum
i zyskuj zniżki

Jeśli masz konto na Helfy.pl, Twój program rabatowy już działa!

Dowiedz się więcej lub już teraz Załóż konto

Społeczność Helfy

Społeczność Helfy

Blog Helfy.pl Twitter Helfy.pl Pinterest Helfy.pl Instagram Helfy.pl