Pielęgnacja włosów a porowatość

Powiązane

Produkty

Maska do włosów Kalpi Tone
cena: 20,00 zł
cena w : 18,00 zł
Minimalna cena możliwa do uzyskania
w programie rabatowym I love Helfy.
Dowiedz się więcej o programie >>
dostępność:
good
Olejek kokosowy Vatika 300 ml
cena: 27,50 zł
cena w : 24,75 zł
Minimalna cena możliwa do uzyskania
w programie rabatowym I love Helfy.
Dowiedz się więcej o programie >>
dostępność:
average
brazowe wlosy

Włosy to bezapelacyjnie atrybut kobiecości. Na włosy zwracają uwagę zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Ocena jakości włosów u innych wynika z naturalnych instynktów człowieka - zdrowe, bujne, lśniące włosy były oznaką zdrowego, silnego organizmu i dobrej diety. Dziś na wygląd włosów ma wpływ nie tylko dieta, ale też kosmetyki. Świadoma pielęgnacja pozwoli wydobyć z naszych włosów naturalne piękno.

Typy włosów według porowatości

Porowatość włosa wynika z ułożenia łusek włosowych. Gdy łuski ściśle do siebie przylegają, nie odstają, tworzą gładką powierzchnię – mamy do czynienia z włosami o niskiej porowatości. Gdy łuski bardzo odstają, są rozchylone, struktura włosa jest porowata i nierówna – są to włosy o wysokiej porowatości. Ułożenie łusek pomiędzy tymi dwoma stanami jest porowatością średnią. Warto też pamiętać, że porowatość włosów może być inna w różnych partiach włosów – na przykład niska bliżej głowy, a średnia lub wysoka poniżej linii kucyka czy na końcówkach.

Włosy o niskiej porowatości

Charakteryzują się tym, że są gładkie, śliskie, wręcz wyślizgują się z gumek i spinek. Są trudne w stylizacji, nie chcą trzymać formy, po ułożeniu szybko wracają do swojego naturalnego kształtu. Bywają też trudniejsze do zafarbowania, ponieważ barwniki z większym trudem wnikają do wnętrza włosa. Są bardziej lśniące od typów o większej porowatości. Trudno przyjmują wodę ze względu na ściśle ułożone łuski, a później niechętnie ją oddają – schną długo, czy to naturalnie czy przy użyciu suszarki. Dzięki temu też nie wysychają tak łatwo w suchym otoczeniu. Mogą wydawać się oklapnięte i bez objętości, a poza tym łatwo je obciążyć zbyt intensywną pielęgnacją czy stylizatorami. Nie przepadają za proteinami. Włosy niskoporowate są zwykle nieco bardziej odporne na zniszczenia, jednak poddawane męczącym zabiegom (prostowanie, suszenie gorącym nawiewem, rozjaśnianie, uszkodzenia mechaniczne) mogą zmienić porowatość na wyższą.

Włosy o średniej porowatości

Są stosunkowo najłatwiejsze „w obsłudze”. Ich charakterystyka wypada pomiędzy porowatością niską a wysoką. Zwykle są to włosy zdrowe, z niewielkimi uszkodzeniami. Ich pielęgnacja jest stosunkowo łatwa, ponieważ nie reagują na niektóre składniki aż tak negatywnie jak włosy o porowatości niskiej i wysokiej. Przez to czasami trudno jest stwierdzić, który kosmetyk nam pasuje a który nie. Pielęgnacja takich włosów powinna być umiarkowana.

Włosy o wysokiej porowatości

Mogą być dla kobiety utrapieniem, gdy nie są odpowiednio pielęgnowane. Wysoka porowatość może być naturalną cechą lub wynikiem uszkodzeń, stosowania prostownicy i rozjaśniania. Łuski są rozchylone i zaczepiają o siebie, powodując trudności w rozczesywaniu, puszenie i elektryzowanie. Takie włosy bardzo łatwo oddają wodę w suchym otoczeniu. Stosunkowo łatwo je zafarbować, ale z kolei szybciej oddają kolor po farbowaniu. Włosy o wysokiej porowatości wymagają całego szeregu składników w pielęgnacji – emolientów, by chronić przed utratą wilgoci; humektantów, by dostarczyć wilgoć do wnętrza włosa; protein o małych i dużych cząsteczkach, by wypełnić ubytki pomiędzy łuskami.

Proteiny, humektanty, emolienty

Są to najczęściej stosowane wartościowe składniki w produktach do włosów. To one dbają o zdrowy wygląd włosa, nadają gładkość, blask i regenerują.

Proteiny to cząsteczki białka, które wypełniają ubytki we włosie i otaczają go ochronnym „płaszczykiem”. Proteiny o małych cząsteczkach wnikają pomiędzy łuski, nawilżając i odżywiając włos. Proteiny o dużych cząsteczkach tworzą warstewkę na powierzchni włosa. Popularnie stosowane proteiny to jedwab, keratyna, elastyna, kolagen, proteiny mleka, proteiny sojowe, proteiny pszeniczne. Proteiny są szczególnie lubiane przez włosy o wysokiej porowatości – pozytywnie wpływają na ich elastyczność, wygładzają. Włosy niskoporowate zwykle nie lubią protein i reagują na nie puszeniem i/lub przesuszeniem. Są oczywiście pewne wyjątki.

Humektanty to składniki nawilżające, higroskopijne, skupiające wodę. Składniki takie wiążą wodę we włosie, nawilżając go. Humektantami są na przykład glicerynaOtrzymywana poprzez zmydlanie tłuszczy roślinnych. Nawilża, poprawia elastyczność skóry. , kwas hialuronowySubstancja nawilżająca, naturalnie występująca w organizmie człowieka (przede wszystkim w skórze, a także w ciele szklistym oka i mazi stawowej). Naturalnie nawilża tkanki poprzez działanie higroskopijne. Zapobiega utracie wody. , d-pantenol, aloesMiąższ aloesu ma niezliczone właściwości zdrowotne. Działa nawilżająco i przeciw starzeniu, dlatego często używany jest w balsamach do skóry. Stosowany wewnętrznie korzystnie wpływa na krążenie, wątrobę i śledzionę. Również skutecznie reguluje zaburzenia w trawieniu i pomaga zwalczyć wiele innych dolegliwości żołądkowych. , miód, mocznik, mleczan sodu. Również niektóre proteiny mają właściwości higroskopijne. Humektanty wymagają towarzystwa emolientów, ponieważ w suchym otoczeniu zamiast skupiać wodę we włosie, ułatwiają jej ucieczkę.

Emolienty tworzą warstwę okluzyjną chroniąca przed utratą wody. Emolienty zabezpieczą wewnątrz włosa wilgoć związaną przez humektanty. Emolienty wygładzają włosy, nadają im gładkość i ułatwiają rozczesywanie. Emolientami są oleje roślinne, woski, alkohole tłuszczowe (np. Cetyl Alcohol, Stearyl Alcohol), a także parafina, silikony i inne substancje filmotwórcze.

Odpowiednia równowaga pomiędzy nimi jest niezbędna – przesadna pielęgnacja skupiona tylko na jednym składniku nie przyniesie dobrych efektów. Nadmiar protein skutkuje suchymi, sianowatymi włosami, które są bardzo łamliwe i narażone na uszkodzenia. Nadmiar humektantów przy dużej wilgotności powietrza spowoduje obciążenie i oklapnięcie włosów, a gdy powietrze ma niską wilgotność – nadmierne oddawanie wody, czyli przesuszenie. Nadmiar emolientów skutkuje obciążeniem i przetłuszczeniem włosów, staną się strąkowate, matowe i nieprzyjemne w dotyku. Gdy zaobserwujemy przekarmienie włosów proteinami, humektantami lub emolientami, należy umyć włosy szamponem oczyszczającym i nałożyć produkt, w którym zachowana jest równowaga pomiędzy tymi składnikami. Najlepsza będzie prosta odżywka o krótkim składzie.

Pielęgnacja dla różnych typów porowatości

Włosy o niskiej porowatości

Nie wymagają wiele, bo z natury wyglądają dobrze i są zdrowe. Najlepsze będą lekkie konsystencje produktów. Należy unikać składników filmotwórczych, czyli tzw. oblepiaczy (silikonów, polyquaternium) – na to można pozwolić sobie tylko na końcówkach lub w chłodniejszych miesiącach, gdy włosy wymagają ochrony przed ocieraniem o czapkę i szalik. Przy takich włosach częściej można sobie pozwolić na oczyszczający szampon z sulfatami.

Odpowiednie oleje i masła:

 • olej kokosowyOpisywany jako "najzdrowszy olej na ziemi" i "król olejów". Kokos jest bardzo pożywny i bogaty w błonnik oraz różnego rodzaju witaminy i minerały. Olej kokosowy posiada o wiele większe właściwości lecznicze niż jakikolwiek inny olej spożywczy. Oprócz kulinarnego zastosowania przynosi wszechstronne korzyści pielęgnacyjne. Polecany do pielęgnacji włosów, skóry całego ciała oraz do masażu. Można stosować jako balsam do ciała. Jest idealny do cery suchej i łuszczącej się, swędzącej. Najlepsze rezultaty można uzyskać wcierając olej w jeszcze wilgotna skórę,tuż po kąpieli. Łagodzi objawy związane z łuszczycą, zapaleniem skóry i egzemą.
 • olej palmowyBadania kliniczne wykazały szerokie możliwości jego zastosowania: jako doskonałe źródło witaminy E powoduje szybsze gojenie się skóry, zapobiegając tym samym powstawaniu blizn - także potrądzikowych. Olej może być z powodzeniem używany przy schorzeniach skórnych, takich jak egzema, dermatozy czy łuszczyca. Wysoka zawartość witaminy A czyni z oleju palmowego doskonały produkt odmładzający, przywracający zdrowy wygląd skórze suchej oraz z uszkodzeniami posłonecznymi.
 • olej babassu
 • olej arganowyOtrzymywany z orzechów drzewa arganowego. Silnie regeneruje i nawilża skórę. Ze względu na wysoką dawkę witaminy E działa przeciwzmarszczkowo i przeciwstarzeniowo.
 • masło sheaMasło Shea zaliczane jest do naturalnych filtrów chroniących skórę przed działaniem promieni UV i opóźniających procesy jej starzenia. Działa przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i łagodząco na skórę. Ma właściwości wygładzające i rewitalizujące. Nie ma działania alergizującego, może być aplikowane bezpośrednio na wszystkie obszary skóry. Wykazuje duże powinowactwo do warstw lipidowych naskórka i wspomaga ich ochronne działanie oraz wzmacnia cement międzykomórkowy. Doskonałe podczas chłodniejszych pór roku.
 • masło kakaoweUzyskuje się przez wytłoczenie tłuszczu z nasion kakaowca. Nawilża, wygładza i natłuszcza skórę, dzięki antyutleniaczom niweluje wolne rodniki. Pomaga w zredukowaniu rozstępów oraz rozjaśnieniu blizn.

Przykładowe produkty dla włosów o niskiej porowatości:

Włosy o średniej porowatości

Pielęgnacja powinna być uśredniona, umiarkowana. Trochę bogatych konsystencji, a trochę lekkich. Dobieranie kosmetyków odbywa się metodą prób i błędów, ponieważ nie wiadomo do końca, co będzie im odpowiadać najlepiej. Raczej nie ma składników, które szczególnie by takim włosom szkodziły. Substancje filmotwórcze mogą być mile widziane na końcówkach, raczej omijamy okolice skalpu. Łagodne mycie na co dzień, a co jakiś czas mocniejszy szampon.

Odpowiednie oleje i masła

Włosy o średniej porowatości mogą lubić różne oleje, zarówno te pasujące porowatości niskiej jak i wysokiej. Warto wypróbować szczególnie:

 • olej kokosowy
 • olej arganowy
 • masło shea
 • olej słonecznikowyOtrzymywany z nasion słonecznika. Zawiera fosfolipidy, karoten i witaminę E. Wzmacnia, zmiękcza i wygładza skórę. Niweluje wolne rodniki.
 • oliwę z oliwek
 • olej jojobaOtrzymywany poprzez tłoczenie nasion Jojoby. Odżywia, zmiękcza, nawilża i natłuszcza skórę oraz włosy. Pomaga w pielęgnacji cery trądzikowej. Zastyga w temperaturze poniżej 7 stopni C.
 • olej z kiełków pszenicyOtrzymywany z wytłaczanych na zimno kiełków pszenicy. Chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem, aktywizuje odnowę biologiczną komórek skóry, stanowi najbogatsze źródło naturalnej witaminy E. Polecany również do suchych i łamliwych włosów.
 • olej z orzechów laskowych, włoskich lub makadamia

Przykładowe produkty dla włosów o średniej porowatości:

Włosy o wysokiej porowatości

Ten typ włosów uwielbia bogate, treściwe konsystencje masek i odżywek. Emolienty to coś, czego potrzebują najbardziej. Substancje filmotwórcze są przydatne, by wygładzić włos i zabezpieczyć przed ucieczką wilgoci. Olejowanie takich włosów powinno być stosunkowo krótkie – około 2-3 godziny. Taki czas wystarczy, aby oleje przeniknęły do wnętrza włosa. W odżywkach i maskach mile widziane są na przykład miód, lanolina, lecytynaPowstaje w wyniku estryfikacji gliceryny dwoma kwasami tłuszczowymi oraz pochodną kwasu fosforowego. Działa wygładzająco na skórę i antyoksydacyjne Polecana jako dodatek do kosmetyków przeznaczonych dla cery suchej. Stanowi materiał wyjściowy do produkcji liposomów. oraz proteiny: mleczne, keratyna, jedwab.

Odpowiednie oleje i masła:

 • oliwa z oliwekOtrzymywane w procesie tłoczenia na zimno z oliwek. Bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, odżywia skórę i pozostawia na niej film ochronny, poprawia ukrwienie skóry, wzmacnia barierę naskórka, regeneruje i nawilża.
 • olej awokado
 • olej z pestek winogronOtrzymywany z pestek winogron. Bogate źródło flawoniodów. Polecany do wszystkich typów cery, szczególnie do cery tłustej. Jako naturalny przeciwutleniacz działa skutecznie przeciwko wolnym rodnikom skóry. Stanowi bardzo bogate żródło naturalnej witaminy E.
 • olej ze słodkich migdałów
 • olej z orzechów laskowych
 • olej makadamiaOtrzymywany w wyniku tłoczenia orzeszków makadamii. Działa nawilżająco, zmiękczająco, odżywczo, wygładzająco, poprawia elastyczność i wygląd skóry. Polecany również dla skóry delikatnej i wrażliwej. Bogaty w witaminy A, B, E oraz składniki mineralne.
 • olej lnianyOtrzymywany w wyniku tłoczenia nasion lnu zwyczajnego. Zawiera 10% nasyconych kwasów tłuszczowych, 58% kwasu alfa-linolenowego, 15% kwasu linolowego, 17% kwasu olejowego, bogaty w witaminę E. Działa regenerująco na skórę.

Przykładowe produkty dla włosów o wysokiej porowatości:

Olejowanie włosówJest to zabieg pielęgnacyjny na włosy oraz skórę głowy, który wykonuje się na 1-3 godzin przez myciem, choć najlepsze efekty daje nałożenie olejku na całą noc. Olejowanie polega na roztarciu w dłoniach niewielkiej ilości (ok. łyżki stołowej) wybranego olejku, a następnie nałożeniu go na skórę głowy i całą długość włosów. Zaleca się przeprowadzenie delikatnego masażu głowy, gdyż pobudzi to aktywność cebulek włosowych. Możliwe są modyfikacje metody olejowania, np. osoby o włosach przetłuszczających się, ale suchych na końcach, mogą nakładać oleje jedynie na końcówki albo od połowy włosów. Celem wzmocnienia efektu, po nałożeniu oleju dobrze jest założyć na głowę foliowy czepek lub owinąć ręcznikiem. Olej bez problemu można zmyć szamponem (dobrze byłoby gdyby nie zawierał on składnika SLS), nie należy się obawiać efektu tłustych włosów. Dzięki regularnemu olejowaniu włosy są nawilżone, elastyczne i lśniące; dzięki odżywieniu cebulek włosowych można zauważyć szybszy wzrost włosów.

Olejowanie to jedna z podstawowych metod ajurwedyjskiej pielęgnacji. Azjatyckie kobiety stosują olejki do włosów na co dzień, nie zmywając ich – dzięki temu włosy stają się gładsze i są chronione przed szkodliwym wpływem słońca, wiatru i kurzu. My natomiast możemy stosować oleje jako odżywkę przed myciem włosów, a po myciu wmasowywać kilka kropli oleju w końcówki jako serum ochronne.

Rezultaty olejowania czasem są widoczne natychmiast, a czasami dopiero po kilku tygodniach. Bez wątpienia jednak olejowanie uelastycznia włosy, wzmacnia je, nawilża i nadaje blask. Najlepiej jest wybierać oleje nierafinowane, naturalne – zawierają najwięcej wartościowych składników.

Jak stosować olejowanie?

Olej nakładamy na suche włosy, ale zastosowanie nawilżającej mgiełki przed aplikacją może przynieść jeszcze lepsze efekty – głębsze nawilżenie, blask i gładkość. W roli mgiełki możemy zastosować bezsilikonowy spray do włosów, hydrolat lub tonik w butelce z atomizerem. Odpowiednie będą na przykład: woda różana, hydrolat ze słodkich migdałów, hydrolat aloesowy, hydrolat lawendowy, hydrolat lipowy.

Oleju nie nakładamy zbyt dużo – włosy mają być tylko pokryte śliską warstewką tak, aby błyszczały i łatwo się rozczesywały, a nie ociekały olejem. Najprościej jest rozmasowywać kilka kropli oleju w dłoniach i przeczesywać włosy palcami. Kiedy chcemy zaaplikować olej również na skalp, nakładamy niewielką ilość na opuszki palców i wmasowujemy. W ten sposób olej będzie wydajny, a zmycie go nie będzie trudne nawet przy użyciu łagodnego szamponu. Aby dokładnie rozprowadzić olej, dobrze jest na koniec przeczesać włosy, najlepiej drewnianym grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami.

Czas trzymania oleju jest zależny od typu porowatości – włosy niskoporowate wolą długie, nawet całonocne olejowanie, a wysokoporowatym wystarczą już 2-3 godziny. Poza tym niektóre oleje działają lepiej, gdy są trzymane krócej lub dłużej.

Olej zmywamy normalnym szamponem, którego używamy na co dzień. Aby nie zniweczyć pozytywnego efektu olejowania, lepiej byłoby zrezygnować z szamponów z mocnymi detergentami (Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate). Należy pamiętać o dokładnym myciu, aby nie zobaczyć po wyschnięciu tłustych plam niedomytego oleju. Po myciu szamponem nakładamy normalnie odżywkę lub maseczkę i stylizujemy jak zwykle.

Częstotliwość olejowania zależy od naszych preferencji. Najlepiej jest stosować olej mniej więcej co drugie, co trzecie mycie włosów. Można robić to częściej, ale po pewnym czasie zaobserwujemy przekarmienie włosów – staną się obciążone. Wtedy najlepiej jest umyć włosy oczyszczającym szamponem i odczekać kilka dni przed kolejnym olejowaniem.

Wypadanie włosów

Nadmierne wypadanie włosów to jeden z najbardziej przykrych problemów, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę, że problemem jest dopiero nadmierne wypadanie, a więc większe niż zwykle. Mówi się o normie 100 czy 200 włosów na dzień, jednak tak naprawdę jest to kwestia indywidualna. Niepokoić się można dopiero, gdy obserwujemy wzmożone wypadanie trwające przez dłuższy czas.

Przyczyny wypadania mogą być różne i zanim zaczniemy stosować kosmetyki przeciwko wypadaniu, w pierwszej kolejności należy zrobić podstawowe badania krwi – wypadanie może wynikać z zaburzeń hormonalnych lub pewnych niedoborów. Zła dieta również będzie skutkować osłabieniem cebulek. Produkty mocno przetworzone i bezwartościowe, alkohol, używki – to wszystko wpływa negatywnie na naszą skórę i włosy. W zdrowej diecie muszą się znaleźć przede wszystkim dobre kwasy tłuszczowe – powinno się jeść orzechy i nasiona, rośliny strączkowe i warzywa. Kiedy odżywianie jest odpowiednie, wyniki badań dobre, a problem wypadania wciąż występuje – wtedy możemy skupić się na kuracjach kosmetycznych.

Szczególnie skuteczne działanie we wzmacnianiu cebulek mają zioła. Ajurwedyjska pielęgnacja oferuje cały szereg ziół o pozytywnym wpływie na włosy. Stosowanie produktów przeznaczonych do walki z wypadaniem powinno przynieść również efekty w postaci szybszego porostu i zagęszczenia włosów.

Produkty skuteczne w walce z wypadaniem włosów:

Komentarze

Obrazek użytkownika morosgovany

olej

Cudowny artykuł, bardzo przydatny! Jednak mam pytanie, czy można polecić jakiś olejek do włosów o wysokiej porowatości, który ich nie przyciemnia? Dla mojej fryzury nawet nieznaczna różnica ma znaczenie. Pozdrawiam i dziękuję
Obrazek użytkownika Helfy

oleje - włosy wysoko porowate

Do włosów o wysokiej porowatości polecamy przede wszystkim olej z awokado, olej makadamia oraz olej migdałowy:)
Obrazek użytkownika morosgovany

super, dziękuję ! ;)

super, dziękuję ! ;)
Obrazek użytkownika Karolina

:)

Bardzo fajny post, dzięki temu okresliłam jakie mam włosy :D Myślę, że mam porowatość średnią co w pełni mnie zadowala ;)
Obrazek użytkownika Wioleta

Re: Pielęgnacja włosów a porowatość

Do tej pory używałam olejku arganowego bio ale teraz wiem że to nie jest właściwy do moich włosów gdyż według artykułu mam włosy wysokiej porowatości czyli zwrot ku olejkom z avokado, ze słodkich migdałów oraz z macadamii a także olej lniany, orzechów laskowych. Nie wiedziałam teraz będę wiedzieć :) dziękuje bardzo....
Twoje rabaty
Logo programu

Jesteś miłośnikiem zakupów z rabatem?

Dołącz do klubu rabatowego “I love Helfy”!

Rób zakupy, dziel się opiniami,
udzielaj się na forum
i zyskuj zniżki

Jeśli masz konto na Helfy.pl, Twój program rabatowy już działa!

Dowiedz się więcej lub już teraz Załóż konto

Społeczność Helfy

Społeczność Helfy

Blog Helfy.pl Twitter Helfy.pl Pinterest Helfy.pl Instagram Helfy.pl