Lucerna – zapomniany skarb dobrego zdrowia

Lucerna (Medicago sativa) uważana jest za jedno z najzdrowszych ziół świata. Jest rośliną powszechnie uprawianą także w Polsce. Dziś zaliczamy ją do grupy superfood – pokarmów wyjątkowo cennych dla zdrowia. Lucerna jest bardzo uniwersalna w użytku, przydatna w celu wzmocnienia odporności. Szczególnie poleca się lucernę osobą starszym.


Lucerna jest źródłem wielu składników odżywczych, m.in. białka, aminokwasów, chlorofilu, witamin A, B1, B2, C, D, E, K oraz minerałów (m.in. wapń, potas, żelazo, cynk), a także flawonoidów i luteiny. Tak bogaty skład czyni lucernę bardzo wartościowym dodatkiem do diety niemal każdej osoby.

  • Witaminy z lucerny stymulują funkcjonowanie układu immunologicznego, dzięki czemu organizm jest bardziej odporny na infekcje, a istniejące zwalcza szybciej.
  • To właśnie zawartość chlorofilu sprawia, że lucerna znakomicie sprawdza się podczas diet odchudzających i detoksykacji – stymuluje oczyszczanie organizmu i wspomaga funkcjonowanie narządów. Chlorofil odtruwa organizm - efekty będą zauważalne nie tylko w lepszym samopoczuciu, ale nawet w gładszym wyglądzie skóry.
  • Lucerna usprawnia działanie układu pokarmowego, zapobiega powstawaniu wrzodów żołądka, pomaga niwelować wzdęcia. Lucerna jest pomocna w zaburzeniach apetytu i poprawia przyswajanie składników odżywczych z pożywienia.
  • Witamina K z kolei jest bardzo istotna przy słabej krzepliwości krwi oraz przyswajania wapnia. Z tego powodu lucerna polecana jest osobom starszym.
  • Luteina zawarta w lucernie – oprócz powszechnego zastosowania w ciąży – odpowiada również za zdrowie naszych oczu. Luteina chroni m.in. przed zwyrodnieniem plamki żółtej, trwale upośledzającym wzrok.
  • Lucerna działa moczopędnie, zwalcza zapalenia pęcherza moczowego i korzystnie wpływa na prostatę. Z tego powodu lucernę powinni stosować mężczyźni po 50 roku życia.
  • Lucerna działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
  • Uważa się również, że lucerna wspomaga leczenie cukrzycy.
  • Lucerna stymuluje laktację w okresie karmienia piersią.
  • Dzięki stymulowaniu układu hormonalnego lucerna łagodzi przebieg menopauzy i stanowi profilaktykę raka piersi.

Lucerna to prawdziwy odżywczy skarb, szczególnie cenny dla seniorów dzięki właściwościom wspomagającym ich zdrowie. Lucernę należy spożywać w postaci możliwie najprostszej, np. sproszkowanej rośliny. Lucernę można dodawać do jogurtu lub posypywać nią kanapki.


Po 2-3 miesiącach kuracji lucerną należy zrobić kilkutygodniową przerwę – roślina zawiera witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, które po tym czasie mogą nadmiernie gromadzić się w organizmie.

Twoje rabaty
Logo programu

Jesteś miłośnikiem zakupów z rabatem?

Dołącz do klubu rabatowego “I love Helfy”!

Rób zakupy, dziel się opiniami,
udzielaj się na forum
i zyskuj zniżki

Jeśli masz konto na Helfy.pl, Twój program rabatowy już działa!

Dowiedz się więcej lub już teraz Załóż konto

Społeczność Helfy

Społeczność Helfy

Blog Helfy.pl Twitter Helfy.pl Pinterest Helfy.pl Instagram Helfy.pl